Juostiniai pamatai

Sienų juostiniai pamatai daromi monolitiniai ir surenkamieji. Monolitiniai betoniniai ir gelžbetoniniai juostiniai pamatai daromi tais atvejais, kai surenkamosios konstrukcijos pasirodo neracionalios arba jų neįmanoma įrengti. Surenkamųjų pamatų konstrukcijos daromos iš gelžbetoninių ir betoninių elementų, kurie gaminami gamyklose arba liejami vietoje klojinių pagalba.
Juostinių pamatų surenkamosios konstrukcijos susideda iš dviejų elementų: betoninio ar gelžbetoninio pado bloko (papėdės) ir betoninių pamatų blokų, kurie kartu gali būti ir rūsio siena.
Ant pado blokų pilamas ne žemesnės kaip M50 markės skiedinys ir paskui montuojami pamatų blokai. Skiedinio sluoksniu išlyginus nelygumus, ištaisius nuokrypius, elementai tolygiau perduoda vienas kitam slėgi. Ant pirmos blokų eilės užpylus skiedinio, dedama antra eilė ir t. t. Jie dedami taip, kad gretimų blokų vertikalios siūlės nesutaptų. Tokia siena būna standesnė. Vertikalias siūles pripildžius skiedinio, visa siena tampa monolitine. Sienų sankirtose ir pastato kampuose blokai taip pat perrišami, t.y. vertikalios siūlės nesutapdinamos, kad rūsio sienos sudarytų standžią erdvinę sistemą.
Inžineriniai tinklai dažniausiai klojami virš pamato papėdės. Todėl, dedant pamatų blokus, paliekamos bloko aukščio angos. Paklojus inžinerines komunikacijas, skylės užtaisomos monolitiniu betonu.
Nevienodai susisluoksniavę ir suslėgti pagrindo gruntai gali netolygiai sėsti. Tuomet sienų stiprumui ir standumui padidinti į apatines ir viršutines horizontalias siūles tarp blokų dedama armatūra. Tokia siena yra lyg gelžbetoninė sija su armuota apatine ir viršutine zona.
Išorinių sienų kampų ir sandūrų su vidinėmis sienomis stiprumui padidinti į horizontalias siūles papildomai dedama armatūros tinklų.
Be vertikalių jėgų gilių rūsių sienas taip pat veikia didelis grunto šoninis slėgis. Jam atlaikyti tarp surenkamųjų blokų paliekami tarpai, į juos dedama apskaičiuotoji armatūra ir užmonolitinama betonu. Tokios siūlės dirba kaip gelžbetoninės vertikalios sijos, atremtos viršuje į perdangas, o apačioje į rūsio grindis ir yra veikiamos vertikalių bei horizontalių jėgų. Tuomet perdangos ir rūsio betoninių grindų konstrukcijos tikrinamos skaičiavimu kaip atramos ir, jeigu reikia, daromos stipresnės.